To co obserwuję wśród par - to cisza...głucha cisza. Biegniemy gdzieś przed siebie w trudach dnia codziennego między pracą, sprzątaniem i kuchnią nie zastanawiając się nad tym z kim mieszkam pod jednym dachem. Wydaje Nam się, że znamy te druga osobę a bardzo często nic o niej nie wiemy. Żyjemy razem a jakby osobno każdy w swoim własnym prywatnym świecie. Patrzymy na dziecko na partnera przez pryzmat swojego widzenia świata i wydaje Nam się, że druga osoba myśli, czuje i postrzega rzeczywistość dokładnie tak samo jak my. To z kolei generuje sporo nieporozumień i frustracji w relacjach.
Jedną z ważnych rzeczy jaką warto praktykować w życiu rodzin, którym zależy na dobrych relacjach, bliskości i zrozumieniu to aktualizowanie na bieżąco swojej wiedzy o partnerze po to, by lepiej rozumieć jego nastrój oraz decyzje jakie podejmuje. Kluczem do pozytywnych relacji oprócz miłości jest wiedza. To ona daje siłę, by przetrwać rodzinne burze. Ludzie, którzy mają dobry wgląd w siebie i znają wewnętrzne mapy świata partnera dużo łatwiej radzą sobie w stresujących sytuacjach. Często zdarza się tak, że znajomość drugiej osoby łagodzi konflikty już w zarodku. Im lepiej się znamy nawzajem i rozumiemy tym łatwiej nam będzie utrzymywać bliskość pośród zawirowań losu.
Co warto wiedzieć ?
1. Kogo uważa za najlepszego przyjaciela
2. Co stresuje w tej chwili mojego partnera/dziecko
3. Kto ostatnio zdenerwował mojego partnera/dziecko
4. Jakie mój partner/dziecko ma marzenia
5. Jakie ma przekonania religijne/polityczne
6. Jaka jest jego filozofia życiowa
7. Których krewnych najmniej lubi i dlaczego ?
8. Jaki rodzaj muzyki lubi ?
9. Co najchętniej zjadłby na kolację/obiad/śniadanie
10. Jakie filmy zapadły w jego pamięci i dlaczego
11. Najważniejsze wydarzenia z życia partnera
12. Jaką trudną sytuację przeżył w dzieciństwie
13. Co mogę dla niego zrobić by czuł się ważny i kochany
14. Jakie ma ambicje zawodowe lub osobiste
15. Co było dla niego ważne w Waszym miesiącu miodowym
Te pytania możecie zadawać sobie nawzajem . Możecie to robić każdego dnia. Bardzo ważne jest, aby słuchając odpowiedzi zachować szacunek i zrozumienie dla słów które padają. Powstrzymać się od oceniania, krytykowania. Partner/dziecko w związku bardzo chętnie opowiedzą o sobie wiedząc, że zostaną po prostu wysłuchani. Zastanów się jak chciałabyś, aby Twój partner się zachował gdy będziesz opowiadać o siebie a potem słuchając jego odpowiedzi zachowaj się dokładnie tak samo.
Jeśli chcesz się nauczyć wpierającej komunikacji ze swoim partnerem/dzieckiem, budowania pozytywnej rodziny to sprawdź terminy moich najbliższych warsztatów WARSZTATY
Będzie mi niezmiernie miło jeśli podasz ten artykuł dalej. Zależy mi na tym, aby jak najwięcej rodzin nauczyło się pozytywnych relacji. Bo przecież to własnie w rodzinie rodzi się szczęście.
Alicja Lewandowska